Створено за підтримки

Google Україна

Банош, або бануш — традиційна страва гуцульської кухні. Це в’язка кукурудзяна каша, зварена на вершках чи сметані, заправлена бринзою, шкварками чи білими грибами. Вважається візитівкою Закарпаття, адже тут банош подають чи не в кожному закладі харчування. І, звісно ж, готують у кожній родині.

Хоча банош є дуже простою стравою, у її приготуванні є багато важливих дрібниць. Наприклад, за традицією цю страву має готувати чоловік. Пояснюється це так: у приготуванні використовувалася овеча бринза, а всі страви, пов’язані з вівцями, готують тільки чоловіки. Ще одна особливість — посуд для баноша. Вважається, що справжній банош можна приготувати тільки у чавунному казані на відкритому вогні, а помішувати кашу можна тільки дерев’яною ложкою. Звісно, не в кожному господарстві є можливість готувати страву просто неба, але якщо вам випаде така нагода — неодмінно нею скористайтеся!

Інгредієнти:

Ось що вам знадобиться для приготування баношу:

  • жирні вершки або сметана — 500 мл;
  • кукурудзяна крупа — 200 грамів;
  • сіль за смаком;
  • бринза або шкварки — за смаком (для подачі).

Відео рецепт

Банош гутується так:

Через те, що готовий банош потрібно якомога швидше подавати до столу, приготування почнемо з підготовчого етапу: обсмажування сала і нарізання бринзи. Коли каша буде готова, покладіть шкварки та сир на тарілку.

  1. А тепер перейдемо до самого баношу. Виливаємо вершки або сметану у казанок. Зверніть увагу, що для приготування кукурудзяної каші потрібно обирати продукти з жирністю не менше 20%. І ще один важливий момент: банош, приготований тільки на сметані, може мати кислуватий присмак. Тому деякі господині готують кашу на вершково-сметанній суміші, щоб збалансувати смак.
  2. Казанок з рідкими інгредієнтами поставте на середній вогонь та доведіть до кипіння. Важливо, щоб вершки не перегрілися, інакше рідка маса може розшаруватися. Після цього дуже повільно засипайте кукурудзяну крупу, без упину помішуючи масу дерев’яною ложкою. Важливо робити це тільки у одному напрямку: або за годинниковою стрілкою, або проти.
  3. Коли вся крупа опинилася у казані, додайте сіль та стиште вогонь до мінімуму. Тепер потрібно постійно помішувати кашу, поки крупа не стане м’якою. Якщо ви бачите, що каша стає надто густою, додайте трохи вершків. За консистенцією готовий банош має бути схожий на густу сметану, а не на токан (дуже густа каша з кукурудзяної крупи та води).
  4. А тепер найцікавіше: у банош не додають вершкове масло, і вам потрібно наче збити його у страві. Не знімаючи казана з маленького вогню, інтенсивно збивайте кашу ложкою. У результаті на її поверхні має виступити масло.
  5. Готову страву викладіть у неглибоку тарілку, додайте шкварки та бринзу.

Інші страви

Биточки з бичків (тюльки)

Регіон: Південь України

Голяшка по-донбаськи

Регіон: Cхід України

Гречаники

Регіон: Cхід України