Створено за підтримки

Google Україна

Кремзлики, тертюхи, рисилованики, терчаники чи просто деруни — під такими різними назвами в регіонах України готують картопляні млинці. Особливу популярність ця страва має у північних та східних областях країни. Сама назва «деруни» походить від способу приготування страви: її основним та незмінним інгредієнтом є терта, або, як ще кажуть, «дерта» картопля. Інші компоненти можуть змінюватися відповідно до традицій регіону чи окремої родини. Зокрема, до страви додають цибулю, часник, борошно, олію, яйця тощо.

За традицією, деруни готували у неділю та їли на сніданок або вечерю. Нерідко їх подавали і до святкового столу на такі свята, як Благовіщення.

Інгредієнти

Ось що вам знадобиться для приготування дерунів:

  • картопля — 5 великих картоплин;
  • цибуля ріпчаста — 1 штука;
  • яйце — 1 штука;
  • борошно — 1 столова ложка;
  • сіль, перець — за смаком;
  • соняшникова олія — 70 мл (для смаження);
  • сметана — 100 грамів (для подачі).

Відео рецепт

Деруни готуються так:

  1. Приготування дерунів завжди починається з тертя картоплі. Цей етап дуже відповідальний, адже від характеристик терки залежить смак, колір та структура дерунів. Вважається, що чим дрібніша терка, тим смачнішою буде страва. З тертої картоплі варто злити зайву рідину. Для цього потрібно злегка віджати її руками або відкинути на сито.
  2. Тепер додайте до картопляної маси натерту цибулю, яйце, борошно, сіль та перець. Перемішайте всі інгредієнти до однорідної маси. Ця заготовка за щільністю має нагадувати густу сметану.
  3. На пательні розігрійте соняшникову олію. Ложкою викладіть декілька млинців так, щоб кожен з них мав товщину до 5 міліметрів. Обсмажте млинці з двох боків до золотистої скоринки.
  4. В деяких господарствах традиційним є дещо інший спосіб приготування картопляних млинців: їх спочатку обсмажують на пательні, а потім випікають у духовці. Такий спосіб приготування використовують, коли роблять товстіші деруни, або додають у них начинку.
  5. Подають деруни зі сметаною, шкварками, бринзою чи ряжанкою. Також завжди популярним серед господинь був соус зі сметани та підсмажених грибів, цибулі й борошна. У західних регіонах соус готують із білих грибів, тоді страва виходить особливо духмяною.

Інші страви

Биточки з бичків (тюльки)

Регіон: Південь України

Голяшка по-донбаськи

Регіон: Cхід України

Гречаники

Регіон: Cхід України