Створено за підтримки

Google Україна

Холодець — м'ясна холодна страва, поширена серед слов’янських народів Східної Європи.

Вважається, що холодець готували ще за часів Київської Русі. На такий висновок істориків підштовхнув цікавий факт: в усіх східнослов’янських мовах ця страва має однакову назву. Це означає, що холодець вигадали в той період, коли сильних відмінностей між мовами не було.

Холодець, як і більшість м’ясних страв, готували на великі зимові свята, як-от Різдво. Винайдення желатину сприяло тому, що холодець почали робити менш наваристим, а замість хрящів і кісток почали додавати вишуканіші інгредієнти: шинку, гриби, різноманітні спеції. Однак після приходу більшовиків всі «буржуазні» рецепти були табуйовані.

Інгредієнти

  • гомілки, лопатки, телячі копита, свинячі ратиці, свинячі вуха, курячі крильця (можна обрати декілька варіантів) — 1 кілограм;
  • яловича ніжка — 1 кілограм;
  • цибуля — 250 грамів;
  • морква — 250 грамів;
  • корінь петрушки — 100 грамів;
  • часник — 3-4 зубчики;
  • лавровий лист — 5-6 штук;
  • духмяний перець горошком — 4-5 штук;
  • сіль, перець — за смаком.

Процес приготування

Холодець готується довго, але зовсім не складно. Для початку підготуємо хрящі й кістки. Якщо ви хочете, щоб холодець застиг без желатину, без них не обійтися. Кістки худоби розрубують на дрібніші шматки, щоб вони помістилися у каструлю. До готової страви їх не додають. Завдання кісток і хрящів — віддати колаген.

  1. Покладіть у велику каструлю з товстим дном хрящі та м’ясо на кістках. Залийте водою. Варіть на дуже слабкому вогні 7-9 годин, поки м’ясо не почне відділятися від кісток. Важливо: бульйон має лише томитися, але не кипіти.
  2. Приблизно за 2 години до завершення приготування додайте у страву цибулю, моркву, коріння петрушки. Овочі не потрібно нарізати.
  3. За 20 хвилин до кінця приготування покладіть у каструлю лавровий лист і духмяний перець.
  4. Коли м’ясо приготувалося, вийміть його з каструлі та розберіть на дрібні шматочки. Поріжте моркву. Кістки, хрящі, цибуля та спеції не використовуються у готовій страві.
  5. Бульйон процідіть через дрібне сито. Налийте його у чисту каструлю та прокип’ятіть протягом хвилини з дрібно нарізаним часником і сіллю.
  6. Викладіть м’ясо та моркву у невеликі судочки чи інший посуд. Розлийте бульйон. Готову страву поставте у холодильник. 
  7. Коли рідина застигне, страву можна подавати до столу. Холодець найкраще смакує з хріном, гірчицею та різносолами. Смачного!

Інші страви

Баклажани по-херсонськи

Регіон: Південь України

Долма

Регіон: Південь України

Варя гуцульська

Регіон: Захід України